Stacionárny plynový kotol novej generácie značky ATTACK, konkrétne model Termogas 25 EKO, si získal obľubu v mnohých krajinách a získal niekoľko ocenení. Dlhodobé zdokonaľovanie know-how robí z tohto kotla kvalitný a spoľahlivý zdroj tepla. Kotol je navrhnutý s dôrazom na jednoduchosť ovládania, nenáročnú údržbu a dlhú životnosť s mimoriadnym výkonom. Jeho ovládanie zvládne teda úplne každý. Kvalitná konštrukcia liatinového telesa je vybavená najnovšou technológiou, aby sa dosiahol čo najlepší pomer vysokej účinnosti a nízkej ceny nákladov. Svojou prevádzkou vás kotol rušiť iste nebude, pretože jeho prevádzka dosahuje veľmi nízku hlučnosť.

Verzie a modifikácie stacionárnych kotlov ATTACK
Výrobca pripravil na výber 5 modifikácií stacionárneho kombinovaného kotla ATTACK s výkonom 12 - 30 kW, z ktorých si každý vyberie ten správny. Stacionárny plynový liatinový kotol ATTACK 25 EKO je súčasťou radu stacionárnych plynových liatinových kotlov novej generácie ATTACK® EKO, PLQ, KLV, KLQ, E, EZ, P s výkonom 6 - 49,9 kW. Tieto kotly sú vhodné pre systémy ústredného vykurovania rodinných domov, bytových a nebytových priestorov s možnosťou ohrevu úžitkovej vody v kombinácii so zásobníkom TÚV.
Charakteristika stacionárnych kotlov ATTACK
Pokiaľ hľadáte kotol s dlhou životnosťou, bezstarostnou prevádzkou a optimálnym výkonom, stacionárny liatinový kotol ATTACK® je vhodnou voľbou. Môžu byť použité v otvorených aj uzavretých systémoch s núteným obehom vykurovanej vody. Výrobný program firmy ATTACK® ponúka široký sortiment kotlov s rôznymi výkonmi, reguláciou výkonu a ohrevom teplej úžitkovej vody. Pre realizáciu vyšších tepelných výkonov je možné kaskádové zapojenie viacerých kotlov. Kotly sú plne automaticky ovládané kotlovou reguláciou, alebo priestorovým regulátorom s možnosťou pripojenia nadradenej regulácie.
Prednosti kotlov ATTACK
- Moderný dizajn, originálne riešenie, jednoduché ovládanie
- Nízka hlučnosť, vysoká účinnosť
- Ekologické spaľovanie
- Dlhá, takmer neobmedzená životnosť
- Možnosť pripojenia nadstavby Poloturbo
- Možnosť pripojenia zásobníka TÚV
- Vysoká spoľahlivosť, nenáročnosť na údržbu
- Výhodná cena, kvalitná servisná sieť
Regulácia výkonu stacionárnych kotlov
Výrobca ponúka širokú variabilnosť v regulácii výkonu stacionárnych kotlov. Základné verzie EKO poskytujú jednostupňovú reguláciu, pri ktorej kotol pracuje s plným výkonom. Pokročilejšie verzie kotlov PLQ a KLQ COMBI už ponúkajú jednoduchú dvojstupňovú reguláciu, pri ktorej je možné plný výkon stlmiť na 80 % hodnotu jednoduchým prepnutím prepínača pri zachovaní rovnakej účinnosti. S kotlom E COMBI budete môcť výkon regulovať podobne, ale regulácia sa vykonáva automaticky, 7 °C pred dosiahnutím požadovanej teploty. Ak potrebujete pokročilejšie možnosti regulácie, je tu pre vás kotol EZ COMBI, ktorý má spomedzi stacionárnych kotlov najväčšie možnosti pre reguláciu. Výkon sa v tomto kotle reguluje automaticky plynulou reguláciou v rozsahu 80 - 100 % výkonu.
Prehľad regulácie podľa typu kotla
| Typ kotla | Zapaľovanie | Stráženie plameňa | Regulácia výkonu | Ovládanie ohrevu TÚV | Diagnostika porúch |
|---|---|---|---|---|---|
| EKO | plamienkové | termočlánkové | ✘ | ✘ | ✘ |
| PLQ | plamienkové | termočlánkové | manuálna dvojstupňová (80 %, 100 %) | ✘ | ✘ |
| KLQ | elektronické | ionizačná elektróda | manuálna dvojstupňová (80 %, 100 %) | ✘ | ✘ |
| E | elektronické | ionizačná elektróda | automatická dvojstupňová skoková (80 %, 100 %) | ✘ | ✘ |
| EZ | elektronické | ionizačná elektróda | automatická dvojstupňová plynulá (80 %, 100 %) | ✔ | ✔ |
Horenie v stacionárnom plynovom kotle
Prevedenie kotlov o výkonoch 15-20 kW má 3 články. Prevedenie kotlov o výkonoch 25-30 kW má 4 články (okrem EZ COMBI). Taká prevádzka na malý výkon, kedy klesá teplota spalín pod 100 °C, spôsobuje kondenzáciu dechtov a kyselín v spaľovacom priestore a komíne. To vedie k nižšej účinnosti, vyššej spotrebe paliva, horšej kvalite spaľovania, väčšiemu zanášaniu kotla a častejšiemu čisteniu. U týchto výrobkov sa vyberanie popola robí každých 7 až 30 dní, podľa kvality paliva a výkonu kotla.

Odvod spalín a pripojenie
Odvod spalín je možné pripojiť jednoducho do komína a môžete ho začať používať. Pri použití nadstavby ATTACK SV je možné odviesť spaliny priamo cez obvodovú stenu do vonkajšieho prostredia. Všetky kotly s odťahom spalín do komína sú vybavené spalinovým termostatom.
Rozšírenie výkonu
Ak potrebujete vyšší výkon, ako poskytujú stacionárne kotly, nemusíte hľadať zložité a drahé riešenia. So stacionárnymi kombinovanými kotlami ATTACK je možnosť jednoducho kaskádovito zapojiť viacero kotlov naraz, čím dosiahnete vyšší tepelný výkon.
Zásobníky na TÚV
Pre stacionárne plynové kotly je pripravený široký výber nepriamo ohrievaných zásobníkov na prípravu teplej úžitkovej vody. Môžete si tak vybrať zo širokej ponuky zásobníkov s rôznymi funkciami, jedným alebo dvomi výmenníkmi, umiestnením, a objemom od 40 - 275 litrov.
Technické parametre kotlov ATTACK
Porovnajte si parametre kotla s ostatnými kotlami a zistite, ktorý je pre vás vhodný.
| Parameter | Jednotka | 12 | 15 | 20 | 25 | 30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Men. výkon EKO | kW | 12 | 15 | 20 | 25 | 30 |
| Men. príkon EKO | kW | 13,4 | 16,5 | 19,5 | 27 | 32,5 |
| Počet článkov | kW | 3 | 4 | |||
| Regulovateľný výkon PLQ, KLQ | kW | - | 12 - 15 | 14,5 - 18 | 20 - 25 | 24 - 30 |
| Modulovateľný výkon E-, EZ | kW | - | 12 - 15 | 14,5 - 18 | 20 - 25 | 24 - 30 |
| Regulovateľný príkon PLQ, KLQ | kW | - | 13,5 - 16,5 | 15,6 - 19,5 | 21,6 - 27 | 26,4 - 32,5 |
| Modulovateľný príkon E, EZ | kW | - | 13,5 - 16,5 | 15,6 - 19,5 | 21,6 - 27 | 26,4 - 32,5 |
| Priemer trysiek | mm | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,7 |
| Tlak na trysky EKO, PLQ, KLQ | kPa | 0,8 | 0,8 - 1,05 | 1,05 - 1,45 | 0,8 - 1,2 | 0,9 - 1,25 |
| Tlak na trysky E, EZ | kPa | - | 0,8 - 1,05 | 1,05 - 1,45 | 0,8 - 1,2 | 0,9 - 1,25 |
| Spotreba paliva pri max. výkone EKO, PLQ, KLQ, E, EZ | m³/h | 1,3 | 1,6 | 2,05 | 2,65 | 3,15 |
| Spotreba paliva pri min. výkone EKO, PLQ, KLQ, E, EZ | m³/h | - | 1,25 | 1,65 | 2,1 | 2,5 |
| Trieda Nox | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | |
| Palivo | - | Zemný plyn G 20 | ||||
| Pripojenie zemného plynu | DN15 (prevlečná matica 3/4″) | |||||
| Priemer odťahu spalín | mm | 110 | 135 | |||
| Objem vody v liatinovom telese | l | 10 | 13,8 | |||
Pre Termogas 25 EKO sú špecifické nasledujúce technické parametre:
- Palivo: Zemný plyn
- Tlak plynu pred kotlom: 2,0 kPa
- Počet článkov: 4 ks
- Účinnosť: 92 %
- Regulovateľný výkon PLQ, KLQ: - kW
- Modulovateľný výkon E, EZ: - kW
- Spotreba paliva pri max. výkone: 2,94 m³/h
- Spotreba paliva pri min. výkone: 1,88 m³/h
- Obsah kotla: 13,8 l
- Priemer odťahu spalín: 135 mm
Horák na pelety
Kotol je vhodný pre kvalitné biele pelety z mäkkého dreva bez kôry o priemere 6 - 8 mm, s dĺžkou 10 - 25 mm a výhrevnosti 16 - 19 MJ/kg. Výhodou horáka je automatické zapaľovanie paliva pomocou žhaviacej špirály, ktorá zapáli pelety kedykoľvek je potrebné zakúriť. Horák a kotol tak pracuje na plný výkon s najvyššou účinnosťou 85 až 90 % a najlepšou kvalitou spaľovania.
Animácia fungovania peletovej kachle | Kompletný servis komína
Riadenie horáka
Ideálne riadenie horáka je podľa dvoch čidiel (TV a TS) na vyrovnávacej nádrži. Riadiaca jednotka si stráži rozkúrenie vyrovnávacej nádrže úplne automaticky a zaručuje vždy dostatok energie pre vykurovací systém. Prevádzka horáka funguje nasledovne: V prípade, že horák dostane pokyn k štartu, alebo ak vznikne potreba kúriť, nasype dopravník pelety do hubice horáka a žhaviacou špirálou si ich sám zapáli. Po dostatočnom rozhorení peliet nabehne horák na nastavený výkon, v ktorom zotrvá do doby než je systém vykúrený. Potom sa horák vypne a pelety v komôrke horáka dohoria. Celý cyklus sa v prípade ďalšej potreby vždy opakuje.
Spoločnosť ATTACK, s.r.o.
Spoločnosť ATTACK, s.r.o. pokrýva servisnú sieť celého územia Slovenska. Má vlastné výskumné a vývojové centrum, kde vývojoví a technickí pracovníci firmy každoročne inovujú a pripravujú nové zariadenia tepelnej techniky. Pri vývoji sa kladie dôraz na jednoduchosť obsluhy zariadení, moderný dizajn, enviromentálnu znášanlivosť a minimálne rozmery. Všetky výrobky sú navrhované a vyvíjané v súlade s príslušnými normami, špecifikáciami, právnymi a ostatnými predpismi. Spoločnosť kladie vysoký dôraz na kvalitu svojich výrobkov a je nositeľom certifikátu riadenia akosti ISO 9001 od roku 2003. Tento systém riadenia akosti naznačuje progresivitu a pozitívny prístup firmy ATTACK, s.r.o. k zákazníkovi, ktorému týmto dokazuje svoju kvalitu čisto slovenskej tradičnej spoločnosti. Systém managementu zároveň podtrhuje stratégiu firmy, ktorá vedie k jeho dodržovaniu, ďalšiemu rozvoju a zlepšovaniu. Všetky výrobky ATTACK® sú kvalitné prémiové produkty vyrobené najmodernejšou technológiou na základe najnovšieho výskumu.