Opel Insignia: Porovnanie a charakteristika verzií Ecotec a EcoFLEX

Modernizovaná Opel Insignia prináša okrem vizuálnych zmien aj nové verzie a vylepšenia. Po facelifte sa modelový rad rozšíril o ľahko obrnenú verziu a dobrodružne ladenú novinku Country Tourer. Vlajková loď značky Opel sa už predáva aj na slovenskom trhu.

Rozšírená ponuka modelov po facelifte

Po nedávnom predstavení vo Frankfurte tvorí kompletnú ponuku vynovenej Insignie sedan, liftback, kombi nazývané Sports Tourer a spomínaná novinka Country Tourer. Zlatým klincom ponuky zostáva najvýkonnejšia verzia OPC.

Ceny a bonusy

Insignia po facelifte, ktorý omladil jej vzhľad a zracionalizoval stredovú konzolu, štartuje podľa štandardného cenníka od 22 790 eur. Opel však tradične ponúka k cenníkovým cenám bonusy vo výške 2 500 alebo 4 500 eur, pričom väčšia zľava je určená pre drahšie verzie.

Za základnú cenu 22 790 eur (po odrátaní bonusu 20 290 eur) zákazník získa Insigniu sedan s benzínovým motorom 1.8 ECOTEC s výkonom 103 kW (140 k). Alternatívou je motor 1.4 Turbo ECOTEC, ktorý ponúka rovnaký výkon a je dostupný aj vo verzii LPG za príplatok 2 000 eur za továrenskú prestavbu.

Motorizácie

Okrem spomenutých jednotiek Opel do Insignie montuje aj ďalšie benzínové motory:

  • 1.6 Turbo SIDI (125 kW/170 k)
  • 2.0 Turbo SIDI (184 kW/250 k)
  • 2.8 Turbo (239 kW/325 k) pre verziu OPC

Naftová ponuka pozostáva výhradne z dvojlitrových jednotiek v niekoľkých výkonových verziách:

  • 81 kW (110 k)
  • 88 kW (120 k)
  • 96 kW (130 k)
  • 103 kW (140 k)
  • 120 kW (163 k)
  • BiTurbo verzia s výkonom 143 kW (195 k)

Model je dostupný aj s pohonom všetkých kolies, automatickou 6-stupňovou prevodovkou a ekologickými verziami EcoFLEX.

Výbavy a karosárske verzie

Opel ponúka pre Insigniu výbavy Insignia, Edition, Active a Cosmo. Samostatné verzie tvoria Country Tourer a OPC. Príplatok za karosériu liftback je v porovnaní so sedanom 400 eur, za kombi Sport Tourer si treba priplatiť 1 400 eur.

Opel Insignia Sedan (A): Všeobecná charakteristika

Opel Insignia Sedan prvej generácie (A), vyrábaný v rokoch 2008-2013, je elegantný sedan navrhnutý pre náročných vodičov, ktorí si cenia štýl a komfort. Štvor dverová karoséria a priestranný interiér s miestom pre päť pasažierov ho robia atraktívnou voľbou pre často cestujúcich aj pre rodiny hľadajúce auto s prestížnym vzhľadom. Insignia sa vyznačuje moderným dizajnom a pevným spracovaním.

Možnosti motora a výkony

Insignia Sedan bola k dispozícii so širokou škálou pohonných jednotiek, vrátane benzínových a naftových motorov. Rozsah výkonu sa pohyboval od 110 do 325 koní, čo umožňovalo prispôsobiť výber individuálnym potrebám a ponúknuť úsporné aj dynamické verzie. Obzvlášť impozantná je verzia OPC so motorom 2.8 V6 Turbo s výkonom 325 koní a pohonom 4x4, ktorá poskytuje výnimočné výkony.

Jazdné vlastnosti a komfort

Opel Insignia A sa vyznačuje pohonom predných kolies alebo pohonom na všetky kolesá (4x4), čo prispieva k stabilnému vedeniu a dobrej trakcii na ceste. Zaručuje komfortnú jazdu v meste aj na dlhších trasách, s charakteristickou vysokou obratnosťou a ľahkosťou manévrovania. Vybavená početnými systémami podpory vodiča, ako sú adaptívny tempomat alebo systémy ochrany pasažierov, Insignia zabezpečuje vysokú úroveň bezpečnosti a komfortu.

Nevýhody a potenciálne problémy

Medzi potenciálne nevýhody modelu Insignia A patria problémy s elektronikou, ktoré niekedy postihujú multimediálne a navigačné systémy. Niektoré kusy môžu tiež vyžadovať pozornosť v súvislosti s opotrebením prvkov odpruženia, čo môže generovať vyššie náklady na servis. Okrem toho, verzie s pohonom 4x4, hoci ponúkajú lepšiu trakciu, môžu vykazovať o niečo vyššiu spotrebu paliva v porovnaní s verziami s predným pohonom.

Schematické znázornenie motora Opel Insignia

Špecifiká verzie Opel Insignia ecoFLEX

Krátko po odhalení najostrejšej verzie OPC predstavil Opel aj úspornú verziu Insignie so známym označením ecoFLEX. Pri konštrukcii a úpravách úspornej verzie Insignie použili konštruktéri osvedčené spôsoby známe aj z iných ekologicky orientovaných verzií. V prípade Insignie ecoFLEX ide o:

  • O 10 mm zníženú svetlú výšku
  • Zakrytovanie podvozka pre lepšiu aerodynamiku
  • Menší stály prevod šesťstupňovej manuálnej prevodovky
  • Upravený predný spojler a zmenšený horný otvor masky chladiča

Opel Insignia ecoFLEX je poháňaný naftovým motorom 2.0 CDTI s výkonom 118 kW (160 k) a maximálnym krútiacim momentom 350 Nm pri 1750 ot./min. (s overboostom 380 Nm). Z 0 na 100 km/h auto zrýchľuje za 9,5 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 221 km/h.

Verzia EcoFLEX je synonymom nižšej spotreby a nižších emisií. Hoci sa správanie motora v porovnaní s bežnou Insigniou 2.0 CDTi s výkonom 160 HP nemusí zásadne líšiť, existuje pomerne málo rozdielov, najmä v pocite zo zmeny. Tieto rozdiely sú výsledkom série opatrení, ako je napríklad väčší rozvoj prevodov, aby sa motor otáčal pri menej otáčkach.

Ďalším detailom sú pneumatiky Michelin Primacy HP v rozmere 225/55 R17, ktoré sú vyváženou voľbou medzi nízkou a normálnou spotrebou. Aj keď testovacia jednotka bola vybavená voliteľnými 18-palcovými pneumatikami s gumou Bridgestone Potenza RE 50 s rozmermi 245/45, tieto mohli mať vplyv na zníženie spotreby paliva.

Motor 2.0 CDTi EcoFLEX s výkonom 160 HP reaguje rázne od 1 700 otáčok za minútu. Veľkorysý krútiaci moment motora 350 Nm od 1 750 otáčok za minútu zaručuje dostatok sily na rozhýbanie tohto sedanu s značnou hmotnosťou (1 538 kg) s obratnosťou.

Podobne ako bežný diesel, aj Insignia EcoFLEX disponuje adaptívnym podvozkom FlexRide s dvoma režimami: Tour a Sport. Tieto režimy umožňujú meniť odozvu riadenia, odpruženia (pevnejšie v režime Sport), vnútorné osvetlenie (červené pre režim Sport) a tiež odozvu plynu, ktorá je v režime Sport bezprostrednejšia. V režime Tour si možno užiť pokojnú jazdu s odpružením zameraným na komfort.

Vývoj prevodových stupňov bol oproti normálnemu variantu upravený, značne sa predĺžil vývoj 3., 4. a 5. prevodového stupňa. Extrémom je šiesty prevodový stupeň s veľmi pretiahnutým vývojom, ktorý je určený skôr pre diaľnice. Na 6. prevodovom stupni pri rýchlosti 110 km/h motor pracuje len na 1 500 otáčkach za minútu, čo je veľmi nízky režim, ktorý penalizuje spotrebu.

Pri Insignii EcoFLEX je dôležité správne radiť prevodové stupne. Ak klesne rýchlosť vozidla pod 1 700 otáčok za minútu, rekuperácie sú veľmi pomalé a spotreba príliš trpí. To sa môže stať na diaľnici (pod 110 km/h je potrebné jazdiť na 5. prevodovom stupni) alebo na cestách, kde treba hrať so 4. a najmä 3. prevodovým stupňom.

Brzdy sú ďalším prvkom, ktorý funguje dobre a bez problémov zastaví hmotnosť Insignie. Na záver, pokiaľ ide o spotrebu, pri zohľadnení vlastností modelu sú na dobrej úrovni. Na diaľnici bola dosiahnutá priemerná spotreba 5,5 litra na 100 km. Na cestách pri rýchlosti okolo 60 km/h na 3. prevodový stupeň a pri 1 800 otáčkach je spotreba 5,3 litra na 100 km pri pokojnej jazde. V meste spotreba ľahko stúpa na 8 litrov na 100 km.

V tomto kontexte sa motor 2.0 CDTi s výkonom 130 k javí ako vyváženejší z hľadiska výkonu a spotreby ako motor s výkonom 160 k, a je to možnosť pre tých, ktorí nepotrebujú toľko energie. Výkon v pomere k oficiálnej spotrebe je však veľmi úspešný.

Ako negatívny bod sa uvádza hluk motora, ktorý kazí celkový dobrý dojem.

Test jazdenky Opel Insignia B (2017 - 2022)

Historický vývoj a technické inovácie

Zatiaľ čo prvá a najmä druhá generácia Vectry bola obľúbeným vozidlom, tretia generácia pôsobila obyčajne, najmä v porovnaní s konkurenciou. Opel potreboval niečo nové, čo by opäť oživilo záujem o vozidlá strednej triedy s bleskom v znaku. Konštruktéri a dizajnéri značky predstavili športovo strihnutú a modernými technológiami vybavenú Insigniu, ktorá si v roku 2009 vyslúžila titul Európske auto roka.

Opel predstavil Insigniu v júni 2008 v dvoch karosárskych prevedeniach: sedan a liftback. Kombi verzia s názvom Sports Tourer bola predstavená v októbri. Všetky varianty stoja na rovnako dlhom rázvore, pričom kombi má celkovú dĺžku väčšiu o 8 cm.

Na trh sa Insignia dostala v novembri (kombi v januári) s pestrou ponukou motorov:

  • Benzínové: 1,6i (85 kW), 1,8i (103 kW), 1,6 Turbo (132 kW), 2,0 Turbo (162 kW), 2,8 V6 Turbo (191 kW)
  • Naftové: 2,0 CDTi (81, 96 a 118 kW), 2,0 CDTi BiTurbo (140 kW)

V roku 2009 pribudla verzia Insignia ecoFLEX s motorom 2,0 CDTi (118 kW) s udávanou priemernou spotrebou 5,2 litra nafty. Na barcelonskom autosalóne 2009 bola predstavená verzia OPC s motorom 2,8 V6 Turbo (239 kW). Pribudla aj možnosť 4x4 pre motor 2,0 CDTi BiTurbo (140 kW).

V polovici roka 2010 pribudla možnosť pohonu 4x4 aj pre verziu 2,0 CDTi (118 kW). V septembri 2010 výrobca predstavil upravený benzínový preplňovaný dvojliter na etanol 2,0 E85 Turbo (162 kW).

Modelový rok 2011 priniesol mierne úpravy, najmä zníženie spotreby niektorých verzií. Najväčšie zníženie spotreby dosiahli konštruktéri v prípade úsporného prevedenia Insignia ecoFlex s motorom 2,0 CDTi (96, 118 kW), ktoré podľa výrobcu spotrebujú v priemere len 4,9 l/100 km (sedan) a 5,1 l/100 km (kombi). Zníženie spotreby bolo spojené aj so znížením hluku a vibrácií pri všetkých dieselových motoroch.

V apríli 2011 sa pod kapotu dostal preplňovaný benzínový motor 1,4 ecoFLEX (103 kW), ktorý zahŕňa aerodynamické úpravy, systém Stop/Štart, elektrický posilňovač riadenia a pneumatiky s nízkym valivým odporom.

Na jar 2012 pribudol prepracovaný turbodiesel 2,0 CDTi BiTurbo s max. výkonom 143 kW a krútiacim momentom 400 Nm, štandardne dodávaný so systémom Stop/Štart.

Na jeseň 2012 pribudla možnosť objednať si športový podvozok z OPC aj pre verzie s predným pohonom. Na jeseň 2013 prešla Insignia faceliftom, ktorý priniesol zmeny na prednej a zadnej časti vozidla, ako aj výraznejšie úpravy v interiéri s dôrazom na dotykové ovládanie a väčšiu 8-palcovú obrazovku.

Výrobca predstavil aj terénnu verziu Country Tourer. Výrazné zmeny sa dotkli aj motorov, pričom v ponuke ostali len základné benzínové motory a preplňovaný dvojliter prešiel úpravami. Dieselové motory sa po novom ponúkajú v niekoľkých verziách, vrátane ecoFLEX variantov.

V druhej polovici roka 2014 predstavila automobilka prepracované motory 2,0 CDTi s systémom BlueInjection s katalyzátorom SCR/AdBlue.

Bezpečnosť

Nárazové testy Euro NCAP absolvovala Insignia v závere roka 2008 a získala plný počet päť hviezdičiek za ochranu posádky. Bezpečnosť detí bola hodnotená štyrmi hviezdičkami, zatiaľ čo ohľaduplnosť voči chodcom získala dve hviezdičky.

Technologické prvky

  • Opel Eye: Tento systém kombinuje funkcie upozornenia na opustenie jazdného pruhu a rozpoznávania dopravných značiek, ako sú obmedzenia rýchlosti a zákazové značky.
  • Inteligentné bi-xenónové svetlomety AFL+: Systém s príkonom 35 W umožňuje celkovo deväť rôznych svetelných režimov, prispôsobených podmienkam jazdy (mesto, okresné cesty, diaľnica, zlé počasie).
Ilustrácia systému Opel Eye

Interiér a priestor

Za podareným dizajnom karosérie mierne zaostáva interiér. Dizajn palubnej dosky je síce vcelku podarený, ale dojem kazia lacno pôsobiace plasty a ich povrchová úprava. Občasné vŕzgavé pazvuky, najmä zo stredového panelu, sa s pribúdajúcimi kilometrami zvyšujú.

Ergonómia rozmiestnenia a ovládania prvkov výbavy je na dobrej úrovni, no väčší počet tlačidiel na stredovom paneli a zvykanie si na ovládanie palubného počítača si vyžaduje istý čas. Miesta na sedenie je vcelku dosť, vzhľadom na veľkosť vozidla je však priestrannosť Insignie len priemerná. Pocit stiesnenosti môže byť spôsobený masou plastu obklopujúcou pracovisko vodiča a spolujazdca.

Na predných sedadlách nedostatok priestoru nehrozí ani pre vyšších cestujúcich. Situácia vzadu je o niečo horšia, najmä v verziách sedan a liftback, kde menej miesta nad hlavami vyšších cestujúcich spôsobuje športovo sa zvažujúca strecha. Kombi verzia ponúka o pár centimetrov naviac. Priestoru na nohy a šírku je pomerne dosť, škoda len úzkeho čalúnenia pre piateho cestujúceho.

Ergonómia sedenia si tiež zaslúži pripomienky. Vodiči s menšou výškou a sedadlom posunutým viac pri volante môžu byť obmedzení v priestore pre pravú nohu kvôli vystupujúcemu stredovému panelu. Sedenie je pohodlné aj pri dlhšom jazdení, najmä v športovo tvarovaných sedadlách, ktoré sú primerane tvrdé a dobre tvarované.

Lakťová opierka má zvláštny tvar a jej úzky priestor je nepohodlný pre oba lakte naraz. Prítomnosť klasickej ručnej brzdy alebo elektronickej brzdy ovplyvňuje vybratie na opierke.

Batožinový priestor

Objem kufra sedanu dosahuje 500 litrov, jeho využiteľnosť však obmedzuje pomerne úzky otvor. Liftback má kufor o 20 litrov väčší. Najväčší kufor s objemom 540 litrov ponúka verzia kombi, ktorý možno po sklopení zadných sedadiel zväčšiť na 1530 litrov. Táto hodnota je síce dostatočná, ale mierne zaostáva za staršou Vectrou (až 1850 litrov v kombi verzii).

Na vine je okrem dynamicky tvarovanej karosérie aj priestorovo náročnejšia zadná náprava. Variabilita a prístup sú takmer na jednotku, drobným nedostatkom je malý zlom na podlahe pri sklopení zadných sedadiel a značné riziko zašpinenia od robustného nárazníka.

Jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti Insignie sú na slušnej úrovni, čo znamená dostatok istoty a bezpečnej kontroly nad vozidlom aj pri svižnom jazdení. Insignia je však dosť ťažké auto a pri ostrejšie prechádzaných zákrutách sa prejavuje vrodená nedotáčavosť. Stabilizačný systém ESP pomáha korigovať situáciu.

Podvozok Insignie je naladený pomerne tvrdo, čo síce pomáha znižovať náklony karosérie v zákrutách, ale zároveň dáva posádke výraznejšie pocítiť prejazd väčších nerovností, najmä s diskami nad 18″. Prenos hluku do interiéru je ale vcelku dobre utlmený.

Kombinácia tvrdšieho podvozku a veľkých kolies má vplyv aj na jazdnú stabilitu. Na kvalitnej vozovke veľké a široké pneumatiky odďaľujú vznik nedotáčavého šmyku, čím pôsobí vozidlo stabilnejšie. Na nekvalitnej vozovke je však Insignia nervóznejšia a pri vyššej rýchlosti kolesá odskakujú, čo je nepríjemné v ostrých zákrutách alebo pri prudkých zmenách jazdného smeru.

Adaptívny podvozok FlexiRide

K dispozícii je aj adaptívny podvozok FlexiRide, ktorý umožňuje výber z troch režimov nastavenia - Standard, Sport a Komfort-Tour. Zmeny sa prejavia v tuhosti tlmičov, reakcii na pohyb akceleračného pedálu, nastavení posilňovača riadenia a zásahoch ESP.

  • Štandardný režim je určený pre každodennú prevádzku s meniacimi sa podmienkami.
  • V režime Sport možno prostredníctvom palubného systému nastaviť tvrdosť tlmičov, citlivosť motora, účinok posilňovača riadenia, moment preradenia pri automatickej prevodovke a nastavenie pohonu 4x4. V tomto režime je Insignia už dosť tvrdá a citlivá aj na menšie nerovnosti.
  • Nastavenie Komfort-Tour citeľne zjemní naladenie vozidla a tlmiče, čím zabezpečí pohodlnú a plavnú jazdu aj na menej kvalitných vozovkách. Negatívom sú však výraznejšie náklony karosérie v zákrutách.

V praxi bude väčšine vodičov vyhovovať režim Standart, ktorý ponúka dobrý kompromis medzi komfortom pruženia a primeranými náklonmi karosérie. Nevýhodou podvozku FlexiRide sú vyššie servisné náklady.

Konštrukcia podvozku

Podvozková platforma GM Epsilon 2 mala v Insignii premiéru. Riadenie a spodné ramená sú upevnené na pomocnom ráme, čo pomáha obmedzovať prenášanie vibrácií do karosérie.

Pre milovníkov ostrejšej jazdy je k dispozícii aj možnosť priplatiť si za športový podvozok, ktorý obsahuje prednú nápravu HiPerStrut. Toto technické riešenie zlepšuje vedenie kolesa v zákrutách a zmenšuje prenos hnacích síl a vratných momentov do volantu.

Riadenie a pohon

Riadenie štandardných verzií sa vyznačuje pomerne veľkým posilňovacím účinkom, čo poskytuje dobrý komfort pri manévrovaní v meste a parkovaní. Pri svižnejšom jazdení však môže byť riadenie umelé so slabším prenosom informácií o dianí kolies na vozovke.

Insignia dostala možnosť pripojiteľného pohonu zadnej nápravy. Systém Opel Adaptive 4x4 spolupracuje s adaptívnymi tlmičmi Flex Ride a v prípade verzie Sport aj s elektronicky riadeným zadným samosvorným diferenciálom eLSD.

Detail prednej nápravy HiPerStrut

tags: #opel #insignia #rozdiel #medzi #ecotec #a